Ako vybrať jedálensky stôl?

Jedálenský stôl môže v dnešnej dobe zastávať mnoho funkcií. Suplovať pracovné miesto pri home office, byť priestorom pre hranie najrôznejších doskových hier alebo hostiť večery s priateľmi. Predovšetkým je však miestom, kde trávime najviac spoločného času s rodinou a kde sa odohrávajú všedné aj sviatočné radosti s našimi najbližšími. Preto je správny výber nového jedálenského stola veľmi dôležitý.

Jedálenský stôl môže v dnešnej dobe zastávať mnoho funkcií. Suplovať pracovné miesto pri home office, byť priestorom pre hranie najrôznejších doskových hier alebo hostiť večery s priateľmi. Predovšetkým je však miestom, kde trávime najviac spoločného času s rodinou a kde sa odohrávajú všedné aj sviatočné radosti s našimi najbližšími. Preto je správny výber nového jedálenského stola veľmi dôležitý.

Doba čítania 6 min.
Jakub, redakcia Heureka.sk

Prvé rozhodovanie

Počet osôb a spôsob využitia

Veľkosť stola vyberajte podľa počtu osôb v domácnosti a predovšetkým najčastejšieho spôsobu jeho využitia. Ak ste doma napr. 4 a len občas hostíte priateľov alebo ďalších členov rodiny, bude ideálnou voľbou rozkladací stôl. Najrozšírenejšou verziou je možnosť pridania stredovej dosky, ale existujú aj stoly s variabilnými doskami po bokoch, prípadne môže byť celá doska zložená na polovice a posadená pozdĺžne. Takéto rozloženie potom pridá 2 miesta navyše, max. však 4 miesta pri naozaj veľkých stoloch.

Frekvencia využitia

Je úzko spätá s vaším životným štýlom. Ak ste zvyknutí jesť na gauči pri televízii alebo pri počítači a spoločne sa pri stole schádzate sporadicky, bude zrejme zbytočné zaberať cenné miesto v byte veľkým stolom. V opačnom prípade sa oplatí investovať do kvalitného a veľkého stola, ktorý ponúkne dostatok miesta nielen na stolovanie, ale aj na výzdobu uprostred.

Umiestnenie

Smerodajnou informáciou je priestor, ktorý máte k dispozícii. Ak bojujete s nedostatkom miesta, ale radi by ste stôl pravidelne využívali spoločne s rodinou, je znova vhodné zvážiť rozkladacie modely. Stôl samozrejme oveľa viac využijete, ak bude vo voľnom priestore. O miesta prichádzate, ak stôl prirazíme k stene alebo k linke. V každom prípade je dôležité stôl vyberať aj vzhľadom na umiestnenie stropného osvetlenia. To by malo byť presne nad stredom, aby sediaci nehádzali tieň.

Stoly môžu byť celé z jedného materiálu, alebo z rôznorodých kombinácií

Spracovanie

Materiál

  • Masív je pevný, krásny na pohľad a príjemne teplý na dotyk. Vďaka vhodnej povrchovej úprave lakovaním sa pomerne ľahko udržuje. Dôležité je zvoliť vhodnú tvrdosť dreva - čím tvrdšie, tým pevnejšie a stabilnejšie.

  • Dyha je vlastne povrchová úprava preglejky. Ide o tenký list dreva (0,2 až 6 mm), ktorý sa lepí na povrch. Stoly tak na prvý pohľad pripomínajú drevo.

  • Lamino sa pýši svojou pevnosťou a vysokou odolnosťou voči mechanickému poškodeniu, ľahko sa udržiava a ponúka širokú paletu farieb a dizajnov.

  • MDF (medium-density fibreboard), polotvrdá drevovláknitá doska, je lacnejšou a pevnejšou alternatívou masívneho dreva a tvorí vnútornú konštrukciu pre laminovanie alebo dyhovanie.

  • Sklo sa v prípade stolov používa výhradne na dosky. Môže byť číre alebo matné. Číre sklo pôsobí nenápadne a opticky zväčšuje priestor, ale na druhú stranu si pri jedle uvidíte na nohy. Ak vám to vadí, zamerajte sa na mliečne alebo pieskované sklo. Nevýhodou je náročnejšia údržba a chlad, ktorý ide z dosky.

  • Mramor je prírodný a honosne vyzerajúci materiál, ktorý je odolný voči mechanickému poškodeniu, ale vyžaduje údržbu pomocou špeciálnych čistiacich prostriedkov. Stoly z mramoru sú veľmi nákladné a majú vysokú hmotnosť.

  • Plast a kov sa v prípade stolov väčšinou používa v kombinácii s predchádzajúcimi materiálmi. Na trhu však nájdete aj modely, ktoré sa skladajú z kovových nôh a plastovej dosky.

Tvar a počet nôh

Pokiaľ zháňate stôl len pre seba alebo pre 2 osoby, vyberte štvorec. Pre viac ľudí sú vhodné obdĺžnikové stoly a to z dôvodu vynikajúceho pomeru počtu usadených a priestoru, ktorý zaberú. Pokiaľ máte doma dostatok miesta, siahnite po oválnom alebo guľatom stole.

Počet a riešenie nôh záleží čisto na vašich preferenciách. Existujú 2 spôsoby - 4 nohy v rohoch (a okrajoch okrúhlych stolov) alebo 1 centrálna noha uprostred stola. Prvý variant ponúka vynikajúcu stabilitu aj pri nerovnomernom zaťažení stola. Pod stolom navyše nič neprekáža natiahnutiu vašich nôh. Centrálna noha bráni pohodlnému zasunutiu stoličiek, pretože plocha stojanu na zemi musí byť pre dobrú stabilitu väčšia. Jedná sa však často o dizajnovo oveľa zaujímavejšie modely.

Design

Voľte ho vždy podľa toho, či má byť stôl dominantným prvkom, alebo má s priestorom skôr splývať. Menšie rozmery, materiál podobný ostatnému nábytku v miestnosti a napr. rovnaká farba, ako má vaša kuchynská linka, zaistí nenápadnosť stola. Masívny materiál a výraznejšie farby urobia zo stola naopak hlavný ťahač jedálne. Starostlivo voľte tiež povrch stola. Berte znovu do úvahy frekvenciu jeho používania a s tým spojenú údržbu. Lesklý stôl je nutné čistiť oveľa častejšie.

Veľký a masívny jedálenský stôl je dominantou miestnosti

Parametre

Rozmery

Rozmery určujú, koľko stravníkov sa k stolu pohodlne vojde. Pre 1 osobu sa odporúča cca 55 - 60 × 40 - 45 cm. Pričom nižší rozmer je minimum a vyšší optimum. Pre najviac reálnu predstavu, koľko miesta vám stôl zaberie, si ideálne rozložte na podlahu noviny v rozmere plánovaného stola.

  • Výška stola by sa mala pohybovať medzi cca 7278 cm. Výšku voľte podľa stoličiek, ak ich už máte.

  • Šírka stola by sa mala pohybovať od 80 do 85 cm. Pokiaľ bude širší, získate viac priestoru na prestieranie a stolovanie. Na stôl sa vám tak pohodlne vojde napríklad aj váza s kvetinami alebo polievková misa.

  • Dĺžka stola pre dve osoby je ideálne cca 80 cm, pre štyri 140 cm, pre päť 170 cm a pre šesť osôb 200 cm (dve trojice naproti sebe, bez osôb na čele).

  • Priemer okrúhlych stolov sa zväčšuje spolu s pribúdajúcim počtom stolovníkov. Pre dve osoby je vhodný stôl o priemere 75 až 85 cm, pre tri 95 cm, pre štyroch 105 cm. Pre každé dve osoby navyše treba pripočítať k priemeru ďalších 20 až 30 cm.

Hmotnosť

Hmotnosť vám napovedá, ako náročné bude sťahovanie stola a manipulácia s ním. Ak budete so stolom často manipulovať a presúvať ho z miestnosti do miestnosti, je pre vás nižšia hmotnosť výhodou. V opačnom prípade vám urobí lepšiu službu ťažší stôl. Ruka v ruke s hmotnosťou ide totiž väčšinou stabilita a pevnosť.

Hrúbka dosky

Hrúbka dosky sa pohybuje od cca 20 mm až po viac ako 85 mm. Záleží predovšetkým na druhu materiálu. Sila dosky ovplyvňuje opäť celkovú pevnosť a stabilitu stola. Pričom platí, že čím je doska silnejšia, tým je stôl stabilnejší.